What is QC/QA in fact in real life

Intro: Breaking this blog’s rule, I will post this article in UA language, due to specific information, which might be very useful for Ukraininan speakers only.
This article is mixed – I have used my standard aproach of blogging from landike.wordpress.com but in scope of my work as Software Engineer.
Отож, розкажу я вам одну цікаву історію.

cat

Не так давно (кінець липня) я підписався на послугу КредоДірект від КредоБанку – тепер всі операції мені приходять смсками. Не нова функціональність в сфері платіжних систем, та все ж польска аплікуха для іфону ще не до кінця перекладена. Веб сайт здається нормальний. Але я не про те, я власне зараз опишу пару ситуацій по самому банку та транзакціях 🙂

Серпень-01, 11:20 – 11:30

 • В банку на Галицькій, я через термінал брав 5000 грн. POS-Термінал здається завис, і транзакцію провести не вдалось. Касирша провела повторно. За 2-им разом все пройшло – гроші я взяв, і пішов.
 • Паралельно з тим як завис термінал, банкомат, що поруч теж завис, і здивовані люди заходили в банк і питались. На що отримали відповідь – “Завис інтернет”.
 • Потім мені прийшли смски:
  1. про зняття 5тис грн в 11:28,
  2. про зняття 5тис грн в 11:29,
  3. про REVERSAL зняття в 11:29 (тобто нарахування назад)
  4. про таки реальне зняття 5тис грн в 11:28
 • Я тоді швидко біг на роботу, і не зауважив дату і годину в смсках. Я думав, то в межах норми: “збій – проходить певний час – повернення грошей”. РЕАЛЬНО, я не звернув увагу, хоча в голові щось там швидко калькулював, ніби сходилось.

Серпень-04 ~ Вересень-01

Потім проаналізувавши веб сторінку КредоДірект системи, аж за деякий час ~ Вересень-01 (Серпня 4-го запис в веб системі, але на той час даних на сайті ще не було), я побачив дві транзакції зняття грошей з рахунку, але REVERSAL зняття тоді я не бачив, бо думав, що це ніби автоматична, прихована операція.

Вересень-09, 09:25

Так сталось, що мені терміново треба було грошей, і як на зло ранком Пумб банкомат був окупований здається валютчиками (чомусь), мій КредоБанк був далеченько, то ж я вирішив взяти гроші в ПриватБанк банкоматі на незалежності. Комісії нема, але не в тому справа.

 1. Спочатку була операція відхилена, бо я забагато грошей хотів взяти (здається 2 чи 3 тис грн).
 2. Потім дай ка я візьму тільки 1000 грн, чи банкомат дасть і то.
 3. Квитанція з банкомату дала мені зрозуміти, що транзакція не пройшла, і помилка була #68 – “нєвозможно виполніть” (трясця, з цією москальскою мовою).
 4. Ну ок, буває, подумав я, і пішов таки я в центр до КредоБанкомату. Взяв там гроші, все ок.
 5. Цікаво, що аж після цього, мені прийшла смска, що та 1000 грн таки знята була мною в ПриватБанкоматі 🙂
 6. Зауважте, що по даних смски, гроші зняті, поточна сума інша, але на веб сайті KredoDirect інформації про зняття 1000 грн взагалі нема (про 9-вересня там просто нема запису).

Я звичайно подумав, що це помилка, і зараз прийде смс-ка про REVERSAL зняття. Але ж ні, навіть після обіду нічого не було.
То ж не відкладаючи, я пішов в ПриватБанк, вони мені сказали, що трабл в КредоБанку. Пішов туди. Там написав заяву про зняття-не-зняття 🙂 грошей. Сказали на протязі 10 днів повернуть гроші на рахунок.

Зауважте, я писав заяву про втрату суми на 1000 грн.

Вересень 11, 16:22

Приходить смска, про зарахування 5000 грн на мій рахунок 🙂

 • Спочатку подумав, що якась помилка, адже я про тисячу писав.
 • Потім подумав, оце халява, мені бабоси нараховують за ніщо.
 • Потім знову вернувся таки до попереднього пункту 🙂 адже я майже певен, що я тепер знаю все, що система там собі шаманить.
 • Потім подумав, що може то щось не так в системі, і в мене ще якісь заборгованості від банку є (Власне саме цей пункт заставив мене ввечері перевірити КредоДірект на вебі).

Що ж принесе мені версень ще?

Є пару варіантів:

 1. Якщо я все правильно зрозумів, то найближчим часом мені надійде 1000 грн, які “з’їв” ПриватБанкомат.
 2. Якщо ж не прийде, то я відвідаю КредоБанк знову.
 3. І скажу їм, що мені мало прийти 1000 грн а прийшло 5000 грн. 🙂 Хто мене добре знає, то таке я дійсно можу зробити.
 4. Реально піти і надати оцей детальний відгук працівнику КредоБанку по системі КредоДірект чи загалом по REVERSAL транзакціях, якщо і надалі будуть подібні трабли.

Отакий от баг найшовся в системі КредоБанку.

Одним слово, дуже велика невідповідність між транзакціями, особливо помилковими та REVERSAL транзакціями, як і в часовому розрізі так і в якості фінансового сервісу.

І вже в котрий раз переконався, як важливо якісно тестувати будь який програмний продукт. Як важливо правильно програмувати всі можливі варіанти. Як важливо все споглядати більш глобально. І саме головне – важливо звертати уваги на будь-які деталі. І хай це будь хто називає будь як (перфекціонізм, піксель-орієнтед, піксель-дрочерство, чи просто дотошність) я не буду зупинятись на досягнутому: завжди треба плекати в собі бажання ідеального, бажання кращого. А не казати “Таке життя, і з цим треба змиритись”…

Висновки

 • Якщо не звертати увагу на деталі, ми багато “правди” можемо пропустити в житті.
 • Коли на планеті Земля буде ідеальний, безвідмовний як повія, стабільний та дешевий інтернет?
 • Ніколи, ні при яких умовах, краще не знімати гроші в банкоматах в період 09:00 – 09:30, бо саме тоді стаються проблеми, зв’язані з встановленням курсу валют на цілий день.
 • На крос-банківські та крос-банкоматні відносини краще не надіятись.

PS.

Short remind what is QC and QA in fact:

QA_QC
And now, as I mentioned above, this article is dedicated to QC/QA teams I was (am) working with.
Special thanks and recognition are going to:

“QC” members (term “QC” copyright by Orest Ivasiv aka @halyph):

Natalya Kulykovets
OlenaBakhareva
Khrystyna Bortnyk
Svitlana Stovban
Viktoria Zavadetska
Mariya Tyshko

And “QA” members also (term “QA” is also copyright by Orest Ivasiv).

So u guys rocks, THANKS for all your hard work.

qcqa

PS2PS

Хоча війни девелопер-тестер були, є і будуть, головне в цьому те, що тільки разом, ми можемо формувати щось одне, цілісне – команду, і як наслідок якісний продукт.
And this awesome 🙂

Alone-We-Can-Do-So-Little

Advertisements

One thought on “What is QC/QA in fact in real life

 1. У кредобанку всі виписки йдуть з затримками на кілька днів/тижнів. На превеликий жаль так працює їх веб-система. Подивитися в режимі он-лайн поточні виписки нереально. Треба чекати кілька днів і нема на то ради 😦

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s